07 Ekim 2015 Çarşamba

Kamu kuruluşlarında tüm atamalar durduruldu

Hem kadınlar hem de Türkiye kazanacak

Hem kadınlar hem de Türkiye kazanacak

23 Ekim 2013 Çarşamba 21:17
Hem kadınlar hem de Türkiye kazanacak
 Hem kadınlar hem de Türkiye kazanacak
22 Ekim 2013
 
                   
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve 81 ilin valilerinin eşleri tarafından yürütülen Gönül Elçileri Projesi'nin ilk aşaması olan Koruyucu Aile Projesi'nin değerlendirmesi ve kadınların yarım kalan eğitimlerinin tamamlanmasını hedefleyen ikinci aşama "Kadınlar İçin Mesleki Eğitim"in tanıtımı Vilayetler Evi'nde düzenlenen toplantıyla yapıldı. Toplantıya Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile vali eşleri ve davetliler katıldı.
 
Erdoğan, Gönül Elçileri Koruyucu Aile Projesi Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmaya, çocuklar için çıkılan uzun yolculukta bir durak olarak gördüğü toplantıda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.
 
Toplantıda, koruyucu aile uygulaması ile kaç çocuğun aile özleminin dindirildiğini, uzanan kaç elin tutulabildiğine, kaç çocuğa sıcak bir aile ortamı sağlanabildiğinin değerlendirileceğini ifade eden Erdoğan, "Daha çok çocuğumuza ulaşabilmenin, kimsesizlerin kimsesi olabilmenin yollarını tartışacağız. Ülkemizin dört bir yanına dağılmış gönül elçilerimizin tecrübe ve tespitlerine kulak kesileceğiz. Gönülden gönüle giden yollardaki engelleri aşarak çocuklarımızı ait oldukları aile ortamına biran önce kavuşturmuş olacağız" dedi.
 
Çocuklar söz konusu olduğunda yüklenen sorumluluğun katlanarak arttığını dile getiren Erdoğan, gelişmiş ülkelerde korunmaya muhtaç çocukların yüzde 80'inin koruyucu aile hizmetinden yararlandığını, Türkiye'de Gönül Elçileri Projesi'nden önce bu oranın yüzde 7-8'ler civarında olduğunu
belirtti.
 
Erdoğan, "Kardeşlerimizin gayretli ve sabırlı çalışmaları ile şimdi yüzde 25'e ulaştı. Yeterli mi? Elbette değil. Bu sonucun hepimize verdiği mesajlar, hepimize yüklediği sorumluluklar bulunuyor" diye konuştu.
 
Erdoğan, özverili çalışmalarla koğuş tipi yurt ve yuvaların terk edildiğini, kapasitesi düşürülen kurumlarda sıcak ev ortamlarının oluşturulduğunu kaydederek, Aileye Dönüş Projesi, Sevgi ve Çocuk Evleri gibi alternatif hizmet modellerinin hayata geçirildiğini bildirdi.
 
Türkiye'nin imzaladığı Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni anımsatarak çocukların öncelikle aile yanında bakımı, bu mümkün olmadığı takdirde uygun bir aile yaşamı içinde hayatını sürdürmesinin öngörüldüğünü dile getiren Erdoğan, "Dolayısıyla en insani en güzel çözüm yolu toplumun sevgiye ve aile sıcaklığına hasret çocuklarımıza kucak açması, elini uzatmasıdır. İşte bu insani çözümün adresi koruyucu aile hizmet modelidir" dedi.
 
Erdoğan, koruyucu aile hizmetini topluma en iyi şekilde anlatmakla yükümlü olduklarına dikkati çekerek, toplumda bu konuda farkındalık ve duyarlılık oluşturulmasının hizmetin tanıtımı ile mümkün olacağını vurguladı.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bu kapsamdaki çalışmalarına Gönül Elçileri Projesi ile yeni ve güçlü bir ivme kazandırıldığını dile getiren Erdoğan, konuşmasını "Proje başlamadan önce yılda yaklaşık 200 çocuğumuz koruyucu aile yanına yerleşiyordu. 81 ilimizde gönül elçisi olan vali eşlerimiz bu göreve gönüllerini koydular, gönüllerini verdiler, gönüllü oldular. Derviş Yunus gibi 'Gönüller yapmaya geldim' diye yola çıkan kardeşlerimiz Yunus gibi sabırla, inançla, sevgi ile çalıştılar. Yunus gibi yüreklerimizde hiç sönmeyecek ateşler yaktılar. İçimizi ısıttılar. Gönlü kırık çocuklarımızın gönüllerini onardılar. Gönüllerini kazandılar. Bu gerçekten de bir gönül işidir. Zorla, baskı ile rica ile para ile yapılacak bir iş değildir. Böyle olduğu için de fevkalade anlamlı ve önemlidir. Bir hizmete gönlümüzü verdiğimizde aldığımız sonuçlar önümüzde duruyor. Daha bir yıl bile dolmadan koruyucu aile yanına yerleşen yavrularımızın sayısı yüzde 837 artışla 3 bin 115'e ulaştı " diye konuştu.
 
Çalışmalar sayesinde bazı illerde kurum bakımı veren yurt ve yuvaların kapandığının altını çizen Erdoğan, birçok kurumun da kapasite altında hizmet verdiğini söyledi.
 
Bundan 4-5 yıl önceye kadar çocukları koğuş bakımından kurtarıp Sevgi ve Çocuk Evleri'ne yerleştirmek için gayret sarfedildiğini dile getiren Emine Erdoğan, ortak çabalar ve hayırseverlerin de desteği ile kurum bakımında büyük bir değişim ve dönüşüm gerçekleştiğini, çağdışı hizmet modellerinin, hantal ve soğuk binaların geride kaldığını kaydetti.
 
Emine Erdoğan: Kadınlarımız yarım kalan eğitimlerini tamamlayacak
 
Artık mümkün olan en kısa sürede çocukların aile ortamına kavuşturulmasının hedeflendiğini söyleyen Erdoğan, “Bundan sonra başarımızı yurt ve yuvaların çoğalması ile değil, azalması ile ölçeceğiz. Gönül elçilerimizin, gönüllü kardeşlerimizin, sosyal sorumluluk duygusu yüksek kişi ve kurumların el ele vermesi ile bunu başaracağımıza bütün kalbimle inanıyorum. Gönül elçilerimiz büyük ve hayırlı bir projenin ilk etabında çocuklarla, koruyucu aileler arasında muhteşem köprüler oluşturdular. Bir anlamda toplumun gözünü açtılar. Bugün aynı zamanda Türkiye'nin en büyük gönüllü hareketinin, gönül elçileri projesinin ikinci aşaması olan 'Kadınlar için Mesleki Eğitim'i başlatıyoruz. Kadınlarımız yarım kalan eğitimlerini tamamlayacak. Bir meslek, bir iş sahibi olacak ve böylece hem kadınlarımız hem de Türkiye kazanacak. Gelin hep birlikte bu kez eğitimini yarım bırakmış kadınlarımıza elimizi uzatalım" dedi.
 
Gönül elçilerine teşekkür eden ve gelecekteki çalışmaları için başarı dileyen Emine Erdoğan, "Desteğimiz, ilgimiz, gönlümüz, duamız sizlerle" dedi.
 
Erdoğan, konuşmasını "Sözcüklerle ifade edilemeyecek kadar kutsal ve önemli bir sorumluluğu üstlenen" diye nitelediği koruyucu ailelere şükranlarını sunarak bitirdi.
 
Bakan Şahin: Gönüllü çalışmalar ruhları ve insanlığı besliyor
 
Şahin, toplantıda yaptığı konuşmaya, Emine Erdoğan'a çalışmalara verdiği destek için teşekkür ederek başladı.
 
Vali eşlerinin çalışmalarının projenin başarıya ulaşmasına büyük katkı sağladığını ifade eden Şahin, küreselleşen dünyada gönüllüğü yükselen bir değer haline dönüştürmenin önemine dikkati çekti.
 
Bilgi ve teknoloji sayesinde küçülen, iletişimin kolaylaştığı dünyanın aynı zamanda bireyselleştiğini, yalnızlaştığını ve gönlünü kapatanların dünyasına dönüştüğünü dile getiren Şahin, paylaşma ruhunun yakalanması gerektiğini anlattı ve bu kapsamdaki çalışmalarından dolayı vali eşlerini alkışlayarak kutladı.
 
Başarının bir varış noktası değil uzun soluklu bir mücadele olduğunu her zaman söylediğini belirten Şahin, "uzun, ince hayat yolculuğu"nu, "insanoğlu için en büyük sınav" olarak niteledi.
 
"Bir valinin, bir vali eşinin sınavı sade bir vatandaşın sınavından çok daha önemlidir. Bizim inançlarımıza göre makamla sınav, önemli bir sınavdır. Bunun hakkını verebilmemizin yolu da insana hizmetten geçer. İnsanlığa hizmet eden ve başarılı olanların hayat sınavından da başarıyla geçeceğine hepimiz inanıyoruz" diyen Şahin, gönüllü çalışmaların ruhları ve insanlığı beslediğini vurguladı.
 
Şahin, "Aslında biz 3 bin çocuğa dokunurken kendimize dokunduk. Kendi yüreğimize, kendi insanlığımıza dokunduk. Geleceğe dair bugün yapacağımız çalışmalara büyük bir moral ve heyecanla devam ediyoruz. Bizim Bakanlık, böyle bir bakanlık. Çok insani ve çok vicdani bir bakanlık. Yaptığınızın ve yapamadığınızın her zaman bir hesabı var. Durduğumuz istikametimiz, rotamız bu" diye konuştu.
 
Bakan Şahin: Gönlümüzü birbirimize açacağız
 
11 Ekim'in Türkiye'nin öncülüğünde Kanada ve Peru'nun da girişimiyle BM'de "Dünya Kız Çocukları Günü" ilan edildiğini aktaran Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gün dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada "her türlü ayrımcılığı ayaklar altına alan bir medeniyetten gelindiğini" hatırlattığını söyledi. Şahin, "Bizim, bugün, nereden gelirse gelsin, bölgesi ne olursa olsun eşref-i mahlukat olarak insanın, hak ettiği şekilde, onurluca yaşam mücadelesinin yanında olmamız gerekir. Çocuk meselesi, bu yüzden çok önemli" değerlendirmesinde bulundu.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak birçok proje hayata geçirdiklerini ancak "Koruyucu Aile" projesinin tüm illerde, 76 milyon tarafından hissedildiğini bildiren Şahin, görevlerinin tamamlanmadığını, eğitimi yarım kalan kadınlara yönelik ikinci aşama olan Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi'yle "kaybolan bir neslin" elinden tutacaklarını söyledi. Şahin, "Biz, 'Biz 10 yıldan sorumluyuz. 2002'de millete hizmet etme yolculuğuna çıktıktan sonra kızlarımızı eşit bir şekilde okula başlattık' diyemeyiz. Geri kalanların ellerinden tutmak da bu çatı altındaki herkesin en büyük görevlerinden bir tanesi" görüşünü paylaştı.
 
Çinlilerin, "Bir yıllık plan yapacaksanız pirinç ekin, 10 yıllık planınız varsa ağaç dikin, yüzyıllık planınız varsa insan yetiştirin" atasözünü anımsatan Şahin, insan yetiştirmek için bütün gücün kullanılması gerektiğini ifade etti.
 
Koruyucu ailedeki enerji ve sinerjiyi tabana yaymak gerektiğini ve Ankara'nın başarı hikayesini, bütün Anadolu'ya yayılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, “Düşünün, muhteşem bir heyecan ve başarı hikayesi ortaya çıkacak. Bunu başarabiliriz. İnanırsak başarmamak için hiçbir neden yok. İnanacağız, azimli, kararlı olacağız. Yılmayacağız, bıkmayacağız, usanmayacağız. Ellerimize dokunacağız, ekmeğimizi, suyumuzu bölüşeceğiz. O zaman gerçekten gönlümüzü birbirimize açmış olacağız. Gönül darlığına gerek yok. Bu memlekette her şey var. Yeter ki 76 milyonun kardeşliğini tesis edecek şekilde birbirimize inanalım, güvenelim, gücümüzü tabana yayalım " dedi.
 
Emine Erdoğan'ın gönül elçilerinin sayısı bir milyona ulaştığında bir tören yapma yönündeki isteğini dile getirdiğini aktaran Şahin, "biz" diyerek başarıya ulaşılacağını, böylelikle 76 milyonun kazanacağını söyleyerek konuşmasını bitirdi.
 
Bakan Yardımcısı Asan: Gönüllü insan kaynağı havuzu oluştu
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan da, törendeki konuşmasında Gönül Elçileri Projesi'yle Türkiye'nin "gönüllü insan kaynağı havuzu"nun oluşturulduğunu, proje kapsamındaki gönül elçilerinin sayısının 640 bin 171'e ulaştığını, tüm illerde projenin eş zamanlı devam ettiğini, gönüllülük kavramıyla ilgili farkındalık sağlandığını ve koruyucu aile sayısında geçmiş yıllara oranla ciddi artış sağlandığını bildirdi.
 
"Gönül Elçileri"nin ikinci aşaması Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi'yle eğitimi yarım kalmış kadınlara ulaşmanın hedeflendiğini dile getiren Asan, geçmişte yerleşim yerinden uzak okullar, ekonomik güçlükler, erkekleri önde tutan geleneksel ön yargılar, kızların erken yaşta evlendirilmesi ve başörtüsü gibi sorunlar nedeniyle kızların eğitiminin yarım kaldığını anlattı.
 
Asan, "Yeni projeyle birinci amaç, kadınların mesleki açık öğretim ortaokul ve liselerine kayıt yaptırmalarını sağlamak, yaşları önemli değil. İkincisi kayıt yaptıkları alanda başarılı olabilmeleri için açılacak kurslara yönlendirebilmek. Hedef, ilkokul, ortaokul ve ilköğretim mezunları kadınlar" diye konuştu.
 
Mesleki açık öğretim liselerinde eğitimlerini tamamlayan kadınların hem lise mezunu hem de meslek sahibi olacaklarına vurgu yapan Asan, bu kapsamda gönül elçilerine, açık ortaokul veya mesleki açık öğretim liselerine kayıtların yapılması, ders verilecek salonların belirlenmesi, eğitim verecek görev gruplarının oluşturulması, mesleki açık öğretim lisesinde okuyan kadınların çocuklarının bakımına destek verilmesi gibi konularda görev düştüğünü söyledi.
 
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Kaya: Gönülden inananlarla hedefin üstüne çıktık
 
Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Abdülkadir Kaya ise konuşmasında, sıcak bir aile ortamına kavuşmanın, koruyucu aile yanına yerleşmenin bir çocuğun dünyasını değiştirebildiğine işaret etti. Hükümetin ve Bakanlığın uyguladığı politikalar doğrultusunda kurum bakımındaki hizmetlerin aile odaklı hizmetlere dönüştürüldüğünü dile getiren Kaya, bu bilincin oluşması ve ülke genelinde yaygınlaşması için çalıştıklarını vurguladı.
 
Kampanya başlamadan önce bin 400 olan koruyucu aile yanındaki çocuk sayısının bugün 3 bin 123'e ulaştığını, bunun çok kısa sürede hizmetin ikiye katlanması anlamına geldiğini belirten Kaya, "Yola çıkarken bunun çok altında rakamlar hedeflemiştik ancak gönülden bu işe inananlar o kadar güzel çalıştılar, faaliyette bulundular ki bugünkü bayraklaştırdığımız tablo karşımıza çıktı" ifadesini kullandı.
 
Kaya, bu çerçevede ülke genelinde 3 bin 100 toplantı yapıldığını, 3 bin 600 koruyucu aile başvurusu alındığını, değerlendirmelerin de sürdüğünü kaydetti.
 
Koruyucu aile olanların yanlarına yenilerini eklediğini, bu tanıtımın dalga dalga devam ettiğini söyleyen Kaya, yıl içinde koruyucu ailede yüzde 563'lük artış sağlandığını, 2011 ile kıyaslandığında artışın yüzde bin 169 oranına ulaşarak rekor kırdığını belirtti.
 
Törende, Ankara Valiliğince yürütülen "Altın Bilezik Projesi" kapsamında eğitimini tamamlayan Kezban Karagöz de konuşma yaparak, eğitim sürecini, gördüğü destek sayesinde eğitimini rahatça tamamlamasını ve üniversiteyi kazanmasını anlattı.
 
Törenin sonunda Emine Erdoğan ve Bakan Şahin, vali eşlerine madalya vererek başarılarından dolayı kutladı. Aile fotoğrafı çekilmesinin ardından Vilayetler Evi'nin bahçesinde dilek fenerleri uçuruldu.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sizce Yeni Başbakan Kim Olmalı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • sabah
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV