02 Eylül 2015 Çarşamba

Kamu kuruluşlarında tüm atamalar durduruldu

MALİYE PERSONELİNE FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLMİYOR

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ'UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

06 Ağustos 2013 Salı 12:58
MALİYE PERSONELİNE FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLMİYOR
 BAYRAM SÜRESİNCE ÇALIŞACAK OLAN MALİYE PERSONELİNE FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLMİYOR

Değerli Basın Mensupları,

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun "Çalışma saatleri" başlıklı 99. maddesinde; “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.

Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir.

Ancak  özel  kanunlarla yahut bu kanuna veya  özel  kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin  özellikleri  dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir.

Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir.” hükmü,

Mezkûr yasanın ‘Günlük çalışma saatlerinin tespiti' başlıklı 100. Maddesinde, “Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin  özelliklerine  göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tespit olunur.” hükmü  yer  almaktadır.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2/1. maddesinin (B) bendinin (1) numaralı  alt bendinde ise, Ramazan  Bayramı; Arefe günü saat 13.00'ten itibaren 3,5 gündür” denilmek suretiyle,  Ramazan  Bayramı süresi tatil olarak düzenlenmiştir.

Buna göre tüm kamu kurumlarında 7 Ağustos 2013 Çarşamba günü saat 13.00'ten, 12 Ağustos 2013 Pazartesi gününe kadar resmi tatil olacaktır.

Buna karşın Gelir İdaresi Başkanlığınca,  Ramazan  Bayramı süresince vergi denetimi yapılması için tüm Vergi Dairesi Başkanlıklarına ve İl Defterdarlıklarına talimat gönderilmiş, vergi denetimleri için personel görevlendirilmesi istenmiştir.

DEVLETTE ANGARYA İŞ OLMAZ, EMEĞİN KARŞILIĞI VERİLMELİDİR

Hatırlanacağı üzere 666 Sayılı KHK ile 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren  başta Maliye Bakanlığı olmak üzere pek çok kamu kurum ve kuruluşunda fazla mesai ücreti kaldırılmış, fazla çalışma yapan personele ücret yerine izin verilmesi kararı alınmıştı. Görüldüğü üzere, resmi tatillerde bile mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmak zorunda bırakılan personelin, izin kullanması iş yoğunluğu sebebi ile zaten mümkün değildir.

Anayasamız, devlette angarya iş olmaz diyor. Fakat  Ramazan  Bayramı tatilinde Gelir İdaresi Başkanlığı eli ile binlerce maliye çalışanına angarya iş yaptırılıyor. Böyle keyfi  uygulamaları kabul etmemiz mümkün değildir.

Vergi denetimlerinde yoğun olarak çalışan personel için dini bayramlarımızın mukaddes anlam ve önemin yanında, dinlenebildikleri, kendilerine ve  ailelerine  zaman ayırabildikleri tatil günleridir.

Yaşanan bu  gelişmeler  karşısında Sendikamız, Gelir İdaresi Başkanlığı'na 26.07.2013 tarih ve 463 sayılı yazı ile  Ramazan  Bayramı'nda personenelin çalıştırılmaması, bayramda çalışmalarına  ihtiyaç  varsa karşılığının ücret olarak eksiksiz verilmesini talep etmiştir.

Türk Büro-Sen olarak Gelir İdaresi  Başkanlığı'ndan talebimiz,  Ramazan  Bayramı süresince çalıştırılacak personele emeğinin karşılığı olan fazla mesai ücretlerinin ödenmesidir. Konuyla ilgili olarak girişimlerimiz  devam etmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Anahtar Kelimeler: Maliye Mesai ücreti

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sizce Yeni Başbakan Kim Olmalı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • sabah
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV