02 Eylül 2015 Çarşamba

Kamu kuruluşlarında tüm atamalar durduruldu

Kuran Kursu Hocalarından Milletvekillerine Mektup

kuran kursu hocaları,fahri kuran kursu hocaları,kadro

03 Temmuz 2013 Çarşamba 01:34
Kuran Kursu Hocalarından Milletvekillerine Mektup
  

 

            EY MECLİS ! DUYUN BU İNSANLARIN FERYADINI

  Desk ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK meclisin sözleşmeli personeli ve vekil hocaların kadroya geçmesi hususunda vermiş olduğu kanun teklifi içerisinde fahri Kur’an Kursu hocalarına hak tanınmaması neticesinde çok üzüldüklerini dile getirerek bu konuyla alakalı bir yazılı açıklamada bulundu.

    Genel Başkan ŞENOCAK; “bizler yaptığımız çalışmalarda sadece kendimizi değil tüm insanlığın hakkı için çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.Verilen kararın sadece belli bir kesime hitap etmesi bizce yanlış,fakat ülkemizdeki fahri Kur’an Kursu hocalarımızın ,meclisin ve hükümetin çıkarmış olduğu kanundan yararlanamaması üzücüdür.Bu kanun teklifi hazırlanmadan önce bir çok bakan ve milletvekilini Din-Bir-Sen olarak Kur’an kursu hocalarımız adına ziyaret ettik,bunu biz vazifemiz olarak gördük,kabullendik.Ancak meclisten bu haliyle geçecek karar veya verilen kanun teklifi bizim beklediğimiz ,fahri Kur’an Kursu hocalarımızın umutla beklediği kararlar olarak gözükmüyor.Bizler bu konu ile alakalı çalışmalarımızı yaparken bir çok fahri Kur’an Kursu hocamız tarafından ziyaret edildik ve bu konuyla alakalı şikayetlerini dinledik. ŞENOCAK, ziyaretine gelen fahri Kur’an Kursu hocaların meclise bütün milletvekillerine gönderdikleri açık mektubu da kamuoyuyla paylaştı , bu satırlar mektuptan ziyade bu milletin kırılan umutlarının feryadıdır diyerek açıklamasına son verdi.   

Sayın Vekilim;

 Bizler  fahri Kur an Kursu öğreticileri olarak görev yapmaktayız.Yani köy ve kasaba demeden kurs açarak sadece ek ders  karşılığı, ailemizden kilometrelerce  uzak yerlere gidip sırf ALLAH rızası için bu görevi yerine getirmekteyiz. Bu kurslar en çok bizim gayret ve çabalarımızla açılmaktadır. Üstelik fahri olarak görev yaparken yerimize kadrolu öğretici atandığında  usanmadan, bıkmadan  gayret ve çabalarımızla başka yerlerde kurslar  açarak görevimize devam etmekteyiz.

Sayın vekilim; Şimdi ise torba yasa kanunu adı altında  vekil imam ,vekil müezzin, vekil K.Kursu öğreticilerine sadece üç aylık yaptığı görevden dolayı kadro verilirken seneler boyu kendi gayretlerimizle açtığımız kurslarda  görev yaparken bu  kadro çalışmasına alınmamamız bizleri derinden üzmektedir. Acaba, yapmış olduğumuz bu görev, hiç eziyet çekmeden hazır kursa atanan vekilin üç aylık yaptığı görevden daha mı değersizdir?

Sayın vekilim; Aslında bizler  sayın bakanımız Bekir BOZDAĞ ’ın Yozgat’a geldiğinde kendileriyle bu konuyu üç kez görüştük.Bizlere *gidin fahri olarak görevinize devam edin,sizi mağdur etmeyeceğiz* diye söz vermişti.

2012 yılında fahri K.Kursu öğreticilerin  kadroya alınmasıyla 750 ye yakın kişinin şartları tuttuğu halde mülakatla elenerek bu mağduriyetin  giderilmesi ile ilgili çalışmanın sürdürüldüğünün müjdesini bizlere verdi. Yani vekil imamlarda  olduğu gibi 2. İmtihan hakkının bizlere de  verilmesi konusunda çalışmaların olduğunu söyledi.

İşte o sözün  bugün yerine getirilmesini Sn. Bakanımızdan talep etmekteyiz.

Sayın vekilim; vekillik görevi herhangi bir görevlinin askere gitmesi yurt dışına gitmesi veya bir K.kursu öğreticisinin  doğum iznine ayrılmasıyla bunların yerine geçici olarak görevlendirilen  kimsedir. (Yani hazır bir kursa veya  bir camiye verilen görevlendirmedir)

Fahrilik ise çoğu yerlerde hiç bir görevlinin ve kursun bulunmadığı , bu kursların çoğunu bizler tarafından açılarak  süresi belli olmaksızın sadece ek ders karşılığı yapmış olduğumuz görevdir.

Bu kadar sıkıntıya rağmen kadroyu hak eden bizler miyiz yoksa sadece 3 aylık kursta  görev alıp kadroyu alanlar mı?

Sayın vekilim; İçimiz de kısa dönem olduğu için vekilliğe gitmeyen fahri öğreticiliği tercih eden bir çok arkadaşımız bulunmaktadır. Bunların hakkı bu kadar basitçe yenmemelidir. Bizler kadro beklerken vekillere kadro çalışması bizleri acaba seneye fahrilik mi yapsam vekillik mi diye  derinden düşündürmekte ve üzmektedir.

Sayın vekilim; Bir örnek olarak ; Sayın Bakanımızın memleketi olan Akdağmadeni ilçesinin Kılınçlı köyünde kendi imkanlarıyla talebe toplayarak kurs açan 3 çocuğuyla cami altında tek odalı bir yerde ikamet eden , ailesinden uzak olarak senelerce fahrilik yapan Fatma ŞİMŞEK hoca hanımın durumu sizce sadece 3 aylık vekillik yaptığından dolayı kadroya atanacakların durumundan daha mı iyidir?

Sayın vekilim; Buradan diyanete seslenmek istiyoruz : ‘Neden bizim kadroya geçirilmemizi istememekteler’ . Bu kurslar kendiliğinden mi açıldığını sanıyorlar? Oysa kursların bir çoğunu çalışarak (talebe toplayarak) biz fahriler tarafından açıldığını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Diyanetin  bizlerin kadroya geçirilmemize karşı çıktığı noktalardan biride elinde yeterlik belgesi olanlar var iken fahrilerin kadroya alınmasını haksızlık olarak değerlendirmektedir.

Bizler de diyoruz ki elinde yeterlik belgesi olanlar fahrilik görevi için herhangi bir köye,beldeye sadece ek ders ücreti karşılığı  görevlendirilmeye gitmezken,bu ücreti küçümserken benim belgem var ,ben ilahiyat  mezunuyum, görev yeri çok uzak vb. mazaretler öne sürerken , bizler elinde belgesi olsun olmasın gönüllü olarak sadece ek ders ücreti karşılığı bu görevi yerine getirip kurs vermeye devam etmekteyiz. Ama buna rağmen bizlere hak ettiğimiz kadronun verilmemesi haksızlığın en büyük göstergesidir. Eğer diyanet fahrilerin kadroya atanmasını istemiyorsa neden ısrarla fahri görevlendirilmesi yapılmaktadır.

Sayın vekilim;Çektiğimiz bu kadar eziyet ve göstermiş olduğumuz gayretlere  rağmen vekiller mi yoksa yıllarca ek ders karşılığı görev yapan fahriler mi kadroyu hak ediyor. Bizler vekillere kadro verilmesine karşı çıkmıyoruz ve sizlerden başkasının hakkını da istemiyoruz. Sizden sadece hakkımız ve emeğimiz olan kadronun bizlere de verilmesini yüce meclisten talep ediyoruz.

Sayın vekillerim; Bir bayan olarak yukarıda iyi kötü halimizi sizlere anlatmaya çalıştık. Kimilerine  kadro verilirken kimilerine kadro verilmediğini izah etmeye çalıştık. Şimdi elinizi vicdanınıza koyarak bu kadroda hakkımızın olup olamadığına siz karar verin.

Siz değerli Milletvekillerine sevgi ve saygılarımızı gönderirken

Yüce meclisi ALLAH’A EMANET ediyoruz.

 

Fahri Kuran Kursu Öğreticileri

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 5 yorum mevcut

  • özlem hoca 11 ay önce yorumlandı

   İlahiyat önlisans mezunuyum 8 senedir.Mülakatlı mülakatsız yeterliliklerim vardı.gorev alamadım.tam sıra bize geleekti 7000 fahri hocayı kadroya aldılar.kpssm 69 du.tamam madem o zaman alldılar şimdide alsınlar.evet görev almak için memleketimi terkettim çocuğumu herşeyimi.gurbetteyim burda ailem yakınım kimsem yok.biz de hizmet ediyoruz elhamdulillah.memlekette yavrum vakkım kadar.anneme ben de para göndermek istiyorum.bence artık benim de hakkım kadro.

  • adalet kaya 2 yıl önce yorumlandı

   sayın bakanım;
   yıllardır fahri olarak, sırf allah rızası için, yağmur-çamur demeden kuran kurslarında öğreticilik yapmaktayım. bu çalışmamızın artarak devam etmesi ve kayda değer faydalar sağlaması için diyanet çatısı altında (şu anda diyanette fahri hoca olarak çalışmaktayım) kadro alınmayı talep ediyoruz.
   saygılarımla

  • melek 2 yıl önce yorumlandı

   Allah razı olsun lütfi hocamdan bizi birtek o düşünüyor inşallah kadroyu alacağız

  • nihat şahin 2 yıl önce yorumlandı

   en azından yeterlilik belgesi ve kpss puanı olanları atamaları gerekir.

  • Tekin aysel 2 yıl önce yorumlandı

   Bir muftunun ya da muftuluk calisanin yakini diye gorevlendirilen fahri ogreticilere kadro vermek adaletsizlik bir yana diyanet gibi yuce bir kuruma zarar verir. Kpss sen varsa, yeteliligin de varsa diyanet te ilana cikar basvurursun 3 ay fahrilik yaptin diye miletvekilinden kadro dilenmenize gerek yok. Hani Allah rizasi icin fahrilik yapmistiniz. O zaman milletvekilinden kadro dilenmek yerine ucreyi Allah tan beklemek gerek

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sizce Yeni Başbakan Kim Olmalı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • sabah
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV