13 Ekim 2015 Salı

Kamu kuruluşlarında tüm atamalar durduruldu

Şube Müdürlüğü İçin 10 Yıl Şartı Var Mı?

Şube Müdürlüğü İçin 10 Yıl Şartı Var Mı?

13 Ekim 2013 Pazar 01:34
Şube Müdürlüğü İçin 10 Yıl Şartı Var Mı?
 Yönetmelikte Görevde yükselme suretiyle atanacaklarda aranacak şartların sıralandığı bölümü, görevde yükselmenin genel şartları olarak değerlendiren bakanlık çalışanları, hayal kırıklığına uğrayabilirler. Çünkü söz konusu madde Bu Yönetmelik kapsamında görevde yükselmeye tabi kadrolara atanabilmek için; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartlar ile ikinci fıkrada kadrolar itibariyle belirtilen hizmet süresi ve eğitime ilişkin şartları taşımayı gerekli kılıyor.
 
657 Sayılı Kanun’un ilgili maddesinde ise;
 
“Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir. Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
 
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,

b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,

c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
 
hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır.” ifadesi yer almaktadır. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki şube müdürlükleri 1 inci ve 2’nci dereceli kadrolar olduğundan bu yönetmelikte belirtilen başvuru şartlarına aldanıp şube müdürü olabilmek için sıralanan
 
“1) En az fakülte veya dört yıllık yüksekokul mezunu olmak,
 
2) Talim ve Terbiye Kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, uzman, raportör, sivil savunma uzmanı veya sayman kadrolarında iki; okul müdürü görevinde iki; müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı görevlerinde ayrı ayrı veya toplamda üç; şef kadrosunda dört veya öğretmen kadrosunda beş ya da bu alt bentte sayılan kadrolarda toplam dört yıldan az olmamak üzere asaleten görev yapmış olmak.
 
3) Ancak, İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı ile Bilgi İşlem Grup Başkanlığı şube müdürlüğü kadroları ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde bu Grup Başkanlıklarının işlerini yürüten şube müdürlüğü kadrolarına; bu Yönetmelikte öngörülen görevde yükselme yazılı ve sözlü sınavlarında başarılı olmaları şartıyla Bakanlığın mimar, mühendis veya branşı Bilişim Teknolojileri ve Elektrik -Elektronik Teknolojisi olan öğretmen kadrolarında en az beş yıl hizmeti bulunanlar arasından atama yapılır.” İfadeleri ile karar verilemeyeceğinin bilinmesi gerekir.
 
Yani şube müdürlüğü sınavına girebilmek için öncelikle kanunda işaret edilen 10 yıl hizmeti bulunmak” şartının sağlanması, bununla beraber yönetmelikteki koşullara sahip olunması gerekir.

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Computer 2 yıl önce yorumlandı

   eğitim öğretim sınıfları hariç deniyor o yüzden 10 yıl şartı yoktur

  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sizce Yeni Başbakan Kim Olmalı?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  e-gazete
  • sabah
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV